Mistrovství ČR na krátké trati, Maruška perlila

Tento víkend jsme vyrazili na mistrovský závod až za Plzeň, k vesnici jménem Pastuchovice. V Pastuchovicích se konalo Mistrovství České republiky na krátké trati. V sobotu probíhala kvalifikace a v neděli už finále. Naplnili jsme auto a vyrazili bojovat o medaile!

Celý víkend nám přálo počasí. Sluníčko svítilo, chvílemi možná až moc. Krásné počasí je fajn, ale v rozpáleném lese se konec konců neběží úplně nejlépe. Závod byl ale rychlý a člověk tak neměl čas nad nepřízní počasí přemýšlet.

Uvítal nás nelehký terén. Les byl poměrně dobře průběžný, prosvětlený, ale také protkaný řadou hustníků, které už tak snadno průběžné nebyly. Klestí z prořízky bylo poházené na zemi a člověk tak musel dávat pozor pod nohy. Není divu, že jsme každý za víkend „chytili několik zajíců“. Charakteristická byla také kamenná pole s řadou skalek a srázků. Kdo nebyl plně koncentrovaný a v úzkém kontaktu s mapou, ten mohl být vytrestán.

Při studování pokynů jsme byli lehce šokováni ze vzdáleností. Na shromaždiště jsme tašky nesli 1 km. V sobotu byla cesta na start dlouhá 3 km, z cíle poté zpět také 3km. Člověk tak tedy ke svému závodu přidal celých 8 km. V neděli byla cesta na start také nekonečná – 2,6 km. Cíl už byl naštěstí v centru závodu.

V mistrovských kategoriích jsme měli zastoupení v D18 díky Marušce Janošíkové, v D20 běžela Vendy Teringlová, H18 běželi Adam Nechvátal a Vojta Teringl a v H21 bojoval Zdenda Vošta.

V sobotu jsme tedy vyrazili vstříc kvalifikačnímu závodu. Cesta byla dlouhá a tak jsme vyrazili již brzo ráno. Každého z nás čekala jiná kategorie a také jiný „rozběh“. V kvalifikaci je totiž každá kategorie rozdělena do několika rozběhů. Závodníci jsou náhodně rozlosováni do jednoho z nich. V každém rozběhu je poté daný počet lidí, který postoupí do nedělního finále A, finále B, či finále C. Finále A běží z pravidla přibližně 8 nejúspěšnějších z každého kvalifikačního rozběhu.

Sobotní kvalifikace byla hořkosladká. Radost jsme měli z Maruščina postupu do finále A. Kvalifikaci doslova zaletěla a umístila se ve svém rozběhu na 6. místě a postoupila tak mezi ty nejlepší. Smutek však byl z Vojtova výkonu. Finále A mu uniklo o pár sekund. Vendy s přehledem postoupila do finále B, Adam do finále C. Zdendovi nebylo dobře, sobotní závod horko težko doběhl a v neděli už se na start nepostavil.

Po závodě jsme se odklidili načerpat síly na ubytování. Pořádná regenerace je základ. Studený bazén nám byl vhod, Vojtova masážní pistole také.

V neděli jsme se probudili do drsné reality, utrpení ještě nekončí, dnes je další závod. Den jsme započali vydatnou snídaní a vyrazili na shromaždiště.

Ti z nás, kteří běželi B a C finále měli závod brzo za sebou, Maruška ve finále A si však na svůj start počkala. Nejlepší závodníci vždy startují na konci. Čekání se ale vyplatilo, byť se jí závod úplně nepovedl, vyběhla si na příští rok licenci A.

Ze závodů si odvážíme plno zážitků a dobrou náladu. Maruška i licenci A a ostatní radost z Marušky. Další mistrovství – na klasické trati nás čeká až na podzim, máme tedy celé léto na přípravu!

Photo © Dan Dvořáček
Photo © Dan Dvořáček
Photo © Dan Dvořáček